Volejte 774 750 110 nebo 775 710 218

Protupy hořlavou konstrukcí

Protupy hořlavou konstrukcí

Důležitým prvkem stavby je řešení prostupu komína, či kouřovodu hořlavou konstrukcí, jako jsou stropy, střecha, nebo stěna.

Zejména u moderních domů, které bývají nizkoenergetické, či pasivní se vyžaduje parotěsnost celé konstrukce. Pro správnou funkci a bezpečnost stavby zde prostup vyžaduje odborné řešení od návrhu až po realizaci.

Vícevrství komín, či kouřovod by měl být v provětrané mezeře vzdálený od hořlavých materiálu nejčastěji od 20-60mm, tuto hodnotu stanovuje výrobce komína v závislosti na použité izolaci a její síle. Pokud se jedná o mezeru neprovětranou, tak jsou vzdálenosti několikanásobně vyšší, vzhledem k tomu, že zde komín není ochlazován. To znamená, že pokud je teplota pláště komína přiznaného v interiéru 50°C v místě před vstupem do stropu, tak může mít ve stropní konstrukci v závislosti na její výšce klidně i 3-4 krát vyšší tj. 150-200°C. Pokud není kolem komína použit vhodný prostup, tak se vám tato teplota šíří stropem. Proto aby tento malér nenastal nabízí naše firma parotěsné, protipožární prostupy od těchto výrobců:

Schiedel - vermis

Schiedel - ignis

Postup prostupu

Fotografie prostupů hořlavou kontrukcí


Problematika prostupů je rozsáhlá, na seznámení doporučuji tyto články:

vytapeni.tzb-info.cz/kominy-a-kourovody/10744-zasady-konstrukce-a-provozu-kominu-v-drevostavbe-1-cast

vytapeni.tzb-info.cz/kominy-a-kourovody/11231-zasady-konstrukce-a-provozu-kominu-v-drevostavbe-2-cast

www.pasivnidomy.cz/bezpecny-a-funkcni-komin-v-pasivnim-dome/t4209